Styl skandynawski w filmach- post gościnny

Wnętrza w stylu skandynawskim podpatrzone w filmach

Dziś zapraszam Was do przeczytania posta gościnnego Ani Oporskiej z bloga Learning from Hollywood. Ania z wykształcenia jest historykiem sztuki oraz redaktorem. O designie, wnętrzach, a także filmach i podróżach pisze w czasopismach oraz na portalach internetowych. Ma na swoim koncie współpracę m.in. z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze” i kilkoma innymi tytułami. Jest też „opowiadaczem”. Zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych. Ceni wysoką jakość, zaangażowanie i pasję. Planuję wiele podróży, urządzenie swojego wymarzonego domu i odkrywanie nowych rzeczy. Design, wnętrza, kino, podróże i jedzenie – to ją interesuje najbardziej. Z tego wpisu dowiecie się, że styl skandynawski pojawia się w bardzo wielu dobrych filmach. Ania wybrała dla Was kilka perełek i omawia je szczegółowo.

“Styl skandynawski to swoisty fenomen – mimo programowej prostoty ma ogromną siłę oddziaływania. To co wydawało się chwilową modą, przekształciło się w trwałą tendencję. Wnętrza w tym duchu można już spotkać pod niemal każdą szerokością geograficzną, a także w nie jednym filmie.

Jest niewymuszony, naturalny, funkcjonalny, prosty i – co najważniejsze – przyjazny człowiekowi. Styl skandynawski ma w sobie niezaprzeczalny urok i ciepło, mimo że narodził się na zimnej Północy. Można go równie często spotkać we wnętrzach zupełnie rzeczywistych, jak i filmowych. W końcu styl skandynawski należy obecnie do najpopularniejszych, a kino zawsze stara się oddawać wiernie rzeczywistość. Filmowcy osadzają swoich bohaterów w przestrzeniach urządzonych właśnie w tym stylu i nie chodzi tylko o przedstawicieli kina ze Szwecji czy Danii, choć ci mają do niego naturalną skłonność. Wystarczy wspomnieć film Woody’ego Allena „Wnętrza”. Jest to pierwszy rasowy dramat w filmografii reżysera pozbawiony komediowych akcentów. Główną bohaterką jest dekoratorką wnętrz, która urządziła mieszkanie córki właśnie w stylu skandynawskim. Na tym nie koniec. Poniżej zebrałam kilka interesujących filmów, w których można zobaczyć ciekawie zaaranżowane wnętrza w duchu z Północy.

Wnętrza”

skandynawski

Wywoływany już Woody Allen uwielbia Nowy Jork, Manhattan opuszcza tylko wtedy, kiedy naprawdę musi. Jednak i on dał się uwieść skandynawskiej estetyce. „Wnętrza” to film szczególny w jego dorobku. Po raz pierwszy zupełnie zrezygnował w nim z konwencji komediowej na rzecz kameralnego, rodzinnego dramatu. Tytuł jest dwuznaczny, odnosi się zarówno do wnętrza ludzkiego, jak i fizycznych przestrzeni mieszkalnych, co ma związek z profesją głównej bohaterki. Jako dekoratorka wnętrz przykłada do ich urządzenia ogromną wagę. Swój dom zaaranżowała bardzo elegancko, na poły minimalistycznie, na poły klasycznie. Z kolei mieszkanie córki zaprojektowała w stylu skandynawskim. Mamy szansę dobrze się przyjrzeć salonowi z aneksem kuchennym. Pomieszczenie jest jasne, utrzymane w beżach i bielach. Sprzętów jest w nim niewiele, dzięki czemu zachowano przejrzysty układ, a te które są, mogą lepiej wybrzmieć. Trudno choćby przejść obojętnie wobec pięknych krzeseł Cesca projektu Marcela Breuera stojących przy stole. Ta harmonijna przestrzeń to prawdziwa perełka w filmografii Woody’ego Allena.

John i Mary”

skandynawski

Kolejna produkcja na liście to także nieco starszy (1969) i zarazem mniej znany film z Dustinem Hoffmanem i Mią Farrow w rolach głównych, ale za to pełen dobrego designu. „Hoffman, który grał tak świetnie w ‘Nocnym kowboju’, tutaj został przyćmiony przez wystrój wnętrza” – napisał krytyk „New York Timesa” po premierze. Pomimo doborowej obsady to właśnie mieszkanie, w którym rozgrywa się cała akcja, stało się najsilniejszym atutem produkcji. A zostało ono urządzone w stylu skandynawskim. Białe ściany stanowią tło dla starannie dobranych mebli, wśród których znalazł się m.in. fotel Flagline autorstwa słynnego duńskiego projektanta Hansa Wegnera. Zaprojektowany w 1950 roku został wykonany ze stali nierdzewnej oraz z 240 metrów liny. To nie jedyny designerski obiekt w tym mieszkaniu. Widzimy choćby popularna kawiarkę Chemex. Poza tym większość sprzętów jest biała bądź w odcieniu naturalnego drewna. Dyskretnie wypełniają one jasne i przestronne wnętrza w myśl estetyki skandynawskiej.

Ex Machina”

skandynawski

Dużo bardziej współczesnym filmem ze skandynawskimi wnętrzami jest „Ex Machina”. Choć jego akcja toczy się na Alasce, to zdjęcia kręcono w Norwegii w dolinie Valldal, w hotelu Juvet Landscape oraz znajdującej się w pobliżu prywatnej posiadłości. I hotel, i dom zaprojektowali ci sami architekci. Jest to znakomity przykład architektury powstałej w symbiozie z otoczeniem. W widocznym na ekranie budynku skupiają się wszystkie ideały skandynawskiego projektowania. Przede wszystkim wszystko podporządkowano naturze – to ona tak naprawdę odgrywa pierwsze skrzypce. Widzimy chociażby jak skała wdziera się do wnętrza, a główną dekoracją jest widok rozpościerający się za przeszklonymi ścianami. Następnie widzimy jak jakość przedkładana jest tu nad ilość – sprzętów jest niewiele, za to wszystkie są znakomicie zaprojektowane i wykonane przy użyciu najlepszych materiałów, jak marmur czy miedź. Dzięki temu osiągnięto też wrażenie komfortu z domieszką luksusu. Film „Ex Machina” pod względem architektonicznym i wnętrzarskim zdecydowanie się wyróżnia.

Most nad Sundem”

skandynawski

Czas na serial, od którego żaden wielbiciel skandynawskiej estetyki nie będzie mógł oderwać wzroku. Jest to bowiem szwedzko-duńska produkcja, w której świetnie zaprojektowanych wnętrz nie brakuje. „Most nad Sundem” to serial kryminalny, w którym zagadkę morderstwa wspólnie starają się rozwiązać detektywi z dwóch sąsiadujących krajów. Scen rozgrywających się we wnętrzach jest bardzo dużo. Już mieszkania głównych bohaterów robią wielkie wrażenie. Duński detektyw Martin wraz z rodziną mieszka w domu o drewniano-szklanej konstrukcji. Otwarte wnętrza są pełen designerskich sprzętów jak krzesła Wishbone Hansa Wegnera czy kultowy fotel Egg Arne Jacobsena. Jednocześnie jest to królestwo jasnego, naturalnego drewna, które współtworzy przytulną atmosferę. Nie doświadczymy tam natomiast kolorowych przedmiotów, plastiku czy innych sztucznych tworzyw. Dzięki temu mamy harmonijne, pozwalające odpocząć otoczenie.

Inne filmy ze skandynawskimi wnętrzami

skandynawski

Filmów z wnętrzami w stylu skandynawskim jest znacznie więcej. Warte uwagi są choćby takie produkcje jak „Polowanie” z aktorem Madsem Mikkelsenem, który zresztą jest ambasadorem dońskiej marki BoConcpet, „Ślepowidzenie”, „Mężczyzna prawie idealny” czy „Dziewczyna z tatuażem”. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej, bowiem ilość filmów, w których znajdziemy przykłady skandynawskiego designu jest trudna do zliczenia. Znajdziemy go choćby w kultowej „Odysei kosmicznej” Stanleya Kubrica, wielu filmach o przygodach Jamesa Bonda, „Star Treku”, a nawet serialu „Seks w wielkim mieście” (Samantha była posiadaczką kieliszków Intermezzo szwedzkiej manufaktury Orrefors). Wzornictwo z północy Europy ma wielbicieli na całym świecie i kino jest tego najlepszym dowodem.”

Zdjęcia to kadry z filmów

 

Facebookpinterest

One thought on “Styl skandynawski w filmach- post gościnny

  1. Kocham styl skandynawski i bardzo mi się podoba ten wpis, bo przyznam, że nie zwróciłam uwagi (nie wszystko też widziałam). Ja nie mogłam napatrzeć się na dom tytułowej Rity z duńskiego serialu. Najbardziej podobał mi się chyba pokój Yeppego, jej syna. Wnętrza były przytulne, a niewymuszone, nie tak wymuskane jak wnętrza z polskich seriali, gdzie ledwo wiążąca koniec z końcem rodzina zajmuje mieszkanie loftowe z dwoma piętrami albo kuchnie rodem z salonu meblowego na 40metrów kwadratowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *