Formex cz.I czyli zielony trend ze Sztokholmu

Długo zastanawiałam się jak pokazać Wam to, co zobaczyłam na tegorocznych targach Formex w Sztokholmie. Zdjęcia leżakowały i dojrzewały niczym ser, a myśli krystalizowały się.

Postanowiłam podzielić relację na części. Dziś skupię się na trendzie, który dotarł  także do nas, jak podejrzewam, właśnie ze Skandynawii. O tym, że zieleń będzie modna było wiadomo właściwie już od dwóch, trzech lat. Najpierw we wnętrzarskich stylizacjach, szczególnie tych w stylu vintage, pojawiły się paprotki, wielkie i małe kaktusy i różne sukulenty, aby następnie zrobić miejsce minimalistycznym, pojedynczym liściom monstery, czy gałązkom eukaliptusa. A  potem rozkwitła prawdziwa dżungla, z rajskimi roślinami już nie tylko w doniczkach, ale też na tapetach, tkaninach i  ubraniach. Obecnie rośliny są wszędzie, także w łazienkach i na ścianach, ale nie w postaci pojedynczego kwietnika, ale całych paneli z przemyślanymi systemami nawadniającymi. A to jeszcze nie wszystko. Coraz popularniejsze stają się także domowe szklarnie do upraw hydroponicznych, abyśmy mieli świeże zioła i warzywa na wyciągnięcie ręki.

Obecnie każda marka wystawiająca się na targach wnętrzarskich, która chce przyciągnąć gości do swojego stoiska nie może zapomnieć o roślinach, nawet jeśli oferowane przez nią produkty na pierwszy rzut oka nie mają nic z roślinami wspólnego. Specjaliści od przygotowywania ekspozycji po prostu wiedzą, że rośliny są ważnym elementem uzupełniającym.

A jak to wyglądało w Sztokholmie? Sami zobaczcie.

img_2333

Moda na betonowe doniczki trwa nadal. Nowością są rośliny leśne.

img_2344

img_2348

Stare, dobre gliniane doniczki nadal mają się dobrze dzięki modzie na naturalne materiały.

img_2345

Coraz częściej na skandynawskich wnętrzarskich blogach widuję drzewka klonu lub dębu jako ozdoby, na targach było podobnie.

img_2285

Ceramika z motywami roślinnymi E.Leijon w dziale Young Designers.

img_2296

U DBKD zdecydowanie królowały monochromatyczne doniczki i ceramika użytkowa.

img_2357

W propozycjach takich marek jak Hubsch, Madam Stoltz czy Bloomingville króluje pudrowy róż i inne ciepłe pastele, a roślinne motywy są u nich mocno obecne w postaci dekoracji ściennych.

img_2356

img_2316

Duże rośliny doniczkowe także nadal są obecne.

img_2320

img_2321

img_2324

Bardzo spodobał mi się ten pomysł na nietypową półeczkę w formie ramki eksponującej małe flakony z roślinami.

img_2301

Targi Formex to impreza branżowa, której celem jest znalezienie partnerów biznesowych- dystrybutorów skandynawskich produktów, a więc zakup artykułów nie był na stoiskach możliwy. Jednak dla tych, którzy koniecznie chcieli zabrać do domu coś więcej oprócz podpisanych nowych kontraktów, zdjęć czy inspiracji stworzono pop-up store z wyselekcjonowanymi produktami. Tam motywy roślinne również były obecne.

img_2339

Zielony trend to oczywiście nie tylko same rośliny, ale także eko materiały, a takich jak wiadomo w skandynawskim designie nie brakuje. W części II będzie na ten temat więcej. Stay tuned.

Facebookpinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *