Arena Design – Poznań mnie zaskoczył

Targi Arena Design

Tego wyjazdu miało nie być. Byłam przekonana, że odwiedziny Arena Design będę musiała przełożyć na przyszły rok. Ale się udało i mogę Wam zdać relację. Jak było? Zaskakująco dobrze!

Po przeczytaniu ubiegłorocznych opinii, na różnych blogach, do Poznania jechałam z mieszanymi uczuciami. Wiedziałam, że Arena Design to tylko jedna z trzech imprez odbywających się w tym samym czasie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ale nie wiedziałam że zajmują one większość targowych hal. Dosyć szybko uświadomiłam sobie, że nie ma szans na zobaczenie wszystkiego, dlatego zdecydowałam się, że w tym roku skupię się tylko na Arena Design.

Wykłady

Na początku tylko pobieżnie rzuciłam okiem na stoiska, bo zaraz zaczynały się prelekcje, w których bardzo chciałam wziąć udział. Może niska frekwencja na pierwszej z nich była spowodowana faktem, że inaugurowała targi, nie wiem. Ale muszę przyznać, że dr Marek Borowiński opowiadając o marketingu sensorycznym w mediach społecznościowych dostarczył mi kilka tematów do przemyślenia.

wykład na Arena DEsign

Zanim zasiadłam ponownie pod sceną zdążyłam jeszcze obejrzeć wystawę “Shaping” przygotowaną przez Węgrów. Moją szczególną uwagę przykuły… nożyczki do równego cięcia. Przyznaję, bardzo chciałabym takie mieć.

wystawa na Arena design

A potem zaczął się wywiad z Nipą Doshi ze studia Doshi Levien, które projektuje meble między innymi dla marek Kvadrat, Hay, B&B Italia i Moroso. Nie wiedziałam, że część z nich jest wykonywana w polskich zakładach. Konia z rzędem temu, kto znajdzie gdziekolwiek oficjalną informację o tym, że takie piękne i dopracowane meble  są polskiej produkcji dla zachodnich marek.

Nipa doshi na Arena Design

Słuchając Nipy doszłam do wniosku, że fotografia i meble mają całkiem dużo wspólnego. I jedno i drugie ma wartość dla twórcy, ale dla odbiorcy nabiera jej dopiero wtedy, gdy pozna się kontekst powstawania. Nic nie daje głębszego zrozumienia projektu niż słuchanie jak twórca opowiada o poszczególnych jego etapach.

wystawa 1 na Arena Desgin

Zupełnie inaczej spojrzałam na ten dywan wiedząc, że został wykonany ręcznie i pokazuje tradycyjne wzory haftu z Indii, a przypadkowość zdobień wynika z faktu, że w ten sposób naszkicowała je Nipa na kartce papieru. Nipa Doshi to chyba już jedna z niewielu projektantek, która rysuje wszystko ręcznie.

wystawa 2 na Arena Desgin

Najciekawsze wystawy

Na targach zobaczyłam wystawy, które nie wzbudziły mojego zainteresowania. Jak choćby ta:

wystawa 3 na Arena Desgin

i ta, dotycząca biura:

wystawa 4 na Arena Desgin

Z kolei wystawa “Przetrwanie” wydała mi się niespójna, ale były tam obiekty, które mnie zaciekawiły, jak chociażby to sanatorium dla pszczół autorstwa Pauliny Kwiatkowskiej.

wystawa 5 na Arena Desgin

Zwróciłam też uwagę na ciekawe formy, efekt pleneru rzeźby użytkowej.wystawa 6 na Arena Desgin

Wystawa prac studentów architektury wnętrz z warszawskiej ASP także była interesująca, chociaż dosyć jednorodna.

wystawa 7 na Arena Desgin

Z zaskoczeniem obejrzałam wystawę PE-P Teenagers. Jest to efekt programu edukacyjno-projektowego z Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

wystawa 8 na Arena Desgin

Niestety poczułam się jak w sklepie z meblami low budget. Projekty mebli były owszem, na czasie, aczkolwiek z kategorii bezpieczne i podobające się wszystkim,  ale jakość użytych materiałów była przeciętna. Mam wrażenie, że właśnie ta wystawa pokazuje dokładnie jak wygląda poziom polskich mebli w skali przemysłowej. Jest tanio i nudno.wystawa 9 na Arena Desgin

Za to wystawa produktów nominowanych do nagrody Top Design pokazała, że z naszym wzornictwem wcale nie jest źle. Tutaj akurat szafka RTV Koobik marki Talukko.

wystawa 10 na Arena Desgin

Spodobały mi się także siedziska Bamp projektu Kamili Wolskiej i produkowane przez Swarzędz Home.

wystawa 11 na Arena Desgin

Zajrzałam jeszcze na stoisko marki DO_M

wystawa 12 na Arena Desgin

U Fam Fara spodobały mi się drukowane 3D elementy przybornika na ścianę. Jest w tym duży potencjał. Jeśli wybieracie się na tegoroczne Salone do Mediolanu, tam również spotkacie tą markę.

wystawa 13 na Arena Desgin

wystawa 14 na Arena Desgin

Najładniejsze, według mnie, stoisko należało do Galaeria Factory. Te ażurowe ściany dodawały stoisku intymności, a jednocześnie pozwalały gościom targów na obejrzenie ekspozycji.

wystawa 15 na Arena Desgin

A na koniec chciałam Wam pokazać malutką cząstkę tego, co można było zobaczyć na wystawie Viva Lights. Było pięknie!

wystawa 16 na Arena Desgin

wystawa 17 na Arena Desgin   wystawa 18 na Arena Desgin

Na koniec

Nie żałuję, że nie nastawiłam się na oglądanie stoisk Home Decor.  Pokażę Wam małą próbkę. To nie jest moja estetyka. Szybko stamtąd uciekłam.

wystawa 19 na Arena Desgin

 

Facebookpinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *