Wege i bez glutenu- przewodnik po Barcelonie

Barcelona – wege i bez glutenu, tak to możliwe

Barcelona to jedno z najchętniej odwiedzanych europejskich miast. W ubiegłym roku to miasto gościło ponad osiem milionów turystów. Kilka miesięcy temu, po wielu latach od ostatniej wizyty, my także odbyliśmy podróż do Barcelony.Nasz sposób odżywiania odbiega od przeciętnego. Kto, tak jak my preferuje jedzenie wege i bez glutenu dobrze wie, że znalezienie miejsc, gdzie do zjedzenia będzie coś więcej oprócz frytek, ewentualnie  gotowanych ziemniaków często stanowi wyzwanie. Dlatego zanim gdziekolwiek się wybierzemy tworzę listę miejsc, w których będziemy jeść. Do Barcelony polecieliśmy dobrze przygotowani.

Pomyślałam sobie, że wśród Was, Czytelnicy i Czytelniczki także mogą być osoby, które zamierzają odwiedzić stolicę Katalonii i odżywiają się w podobny sposób. Skoro ja już dotarłam do końca internetu w celu wynotowania miejsc wege i bez glutenu, mogę zaoszczędzić Wam wielu godzin poszukiwań i stworzyć dla Was gotową listę. Nie wszystkie lokale odwiedziliśmy. Te, w których jedliśmy opisuję dokładniej.

Barcelona

Śniadania

Hiszpanie nie jadają dużych śniadań, w zupełności wystarcza im łyk kawy i kęs kanapki, ewentualnie słodkiej magdalenki. Niewiele wege restauracji ma ofertę śniadaniową, a takich które byłyby i wege i bez glutenu tym bardziej. Oto co udało mi się znaleźć:

Carrer Major de Sarria 36 (dzielnica Sarria)
Głównie serwuje świeżo wyciskane soki, smoothies  i zestawy sałatkowe  oraz zupy do zjedzenia na miejscu i do zabrania.  Jedzenie wegetariańskie, w większości bez glutenu i cukru.

 

Carrer Tallers 74B (dzielnica Raval)
Jest to lokal, w którym cześć serwowanych potraw nie zawiera glutenu i mięsa, ale w  w niektórych daniach stosowany jest olej z ryb. Wszystko na szczęście jest wyszczególnione w menu, więc o pomyłce nie ma mowy. Śniadania są serwowane od 9 do 12, potem można tam zjeść lunch i następnie kolację.
Niestety nie byliśmy we Flax&Kale, ale odwiedziliśmy  inny lokal tych samych właścicieli, czyli:

 

Carrer Jovellanos 2 (dzielnica Raval)
Menu tej restauracji  jest wegetariańskie, z opcjami wegańskimi i również zostało bardzo dobrze opisane. Część dań jest bezglutenowa.
Lokal jest podzielony na dwie części –  restauracyjną z obsługą kelnerską i bistro, gdzie możemy zjeść i wypić coś na szybko.
My zjedliśmy tam kolację i z całą pewnością chętnie odwiedzilibyśmy to miejsce ponownie.

Piekarnie

Do części śniadaniowej dołączam piekarnie, bo to właśnie w nich Barcelończycy kupują swoje śniadania. Wszystkie wymienione przeze mnie są bezglutenowe i w każdej z nich można znaleźć wegańskie wypieki i roślinne mleko do kawy.
Carrer Valencia 656 (dzielnica Clot)
Carrer de la Pobla de Lillet 5 (dzielnica Les Corts)

 

Carrer de Paris 165 (dzielnica Eixample)
Odwiedziliśmy tą cukiernię w porze śniadaniowej. Sam lokal jest nieduży, bo z zaledwie kilkoma stolikami, ale przyjemny. W ofercie oprócz ogromnej ilości pieczywa, ciastek i tortów można znaleźć kilka wegańskich słodkości, a także wypić kawę, herbatę i soki.

Lunche i obiady

Hiszpanie jedzą lunch w godzinach 12-16. W barcelońskich menu z reguły występuje kilka potraw do wyboru na pierwsze danie (primero), kilka na drugie (segundo) i kilka na deser (postre). Zwykle można wybrać czy chce się zjeść cały lunch z deserem czy bez. W części lokali napoje takie jak woda lub wino stołowe do lunchu są serwowane bezpłatnie. Pamiętajcie, że prawie wszystkie restauracje zamykają się o 16, by ponownie otworzyć o 19 czyli na kolację.

 

Carrer de Palau, 5 (dzielnica Gotic)
Czynne 13-16, 19-23
Tą restaurację wegetariańską szczególnie polecamy na lunch i kolację, byliśmy sprawdziliśmy. Jest miło, nieformalne, jedzenie jest dobrej jakości. Dużo opcji wegańskich i bezglutenowych do wyboru. Wnętrze jest przestronne, a obsługa miła.

 

Carrer Doctor Dou 10 (dzielnica Raval)
Miejsce, żeby coś na szybko zjeść i wypić, albo zabrać ze sobą. Większość dań jest raw i bez glutenu.
Vegetalia
Vegetalia – znana jest chociażby z dostępnych w Polsce produktów typu tofu, tempeh, które pod tą marką są sprzedawane np. na Biobazarze w Warszawie.
W Barcelonie są już trzy restauracje pod tą nazwą:
Carrer Escudellers 54 (dzielnica Gótico)
Plaza Emili Vendrell 1 (dzielnica Raval)
Plaza Fossar de les Moreres (dzielnica Born)

 

Carrer de Siracusa 15 (dzielnica Vila de Gràcia)
Ta całkowicie bezglutenowa pizzeria serwuje dania mięsne, ale można w niej znaleźć na szczęście kilka potraw wegańskich. Oprócz pizzy można zjeść tam makarony, a także dobre ciasta i smoothies.
Polecam spacer po okolicy, bo jest tam sporo sklepów wege, także z wegańskimi butami.

 

Carrer de la Reina Cristina 12 (dzielnica Gótico)
To mój numer jeden na kolację.
Ceny są troszkę wyższe niż w innych miejscach, ale za to dania bardzo ładnie podane. Wystrój lokalu jest utrzymany w duchu minimalistycznym, ze skandynawskimi meblami i nastrojowymi lapami. W ich wegetariańskim menu zawsze jest kilka opcji wegańskich i bez glutenu, a także raw.

Także polecane

Carrer dels Angels 3 (dzielnica Raval)
Serwuje kuchnię hinduską w wersji wegetariańskiej. W menu jest kilka opcji bezglutenowych. To jedno z tańszych miejsc i z wyjątkowo kolorowym wystrojem.
Gopal

 

Carrer dels Escudellers 54 (dzielnica Gotico)
To nieduże wegańskie delikatesy z miejscem do siedzenia. Można wpaść i zjeść coś na szybko, albo kupić na wynos.

 

Carrer de la Diputacio 164 (dzielnica Eixample)
Jedna z najstarszych restauracji wegetariańskich w Barcelonie. Menu z przewagą dań hinduskich, z opcjami wegańskimi i bezglutenowymi. Serwuje bardzo duże porcje w dobrej cenie. Wnętrze jest bardzo kolorowe i duże.

Inne

Dla uzupełnienia przedstawiam inne miejsca, które mogą Was zainteresować, a których nie udało się nam odwiedzić:

 

Plaza de San Augusti Vell 10 (dzielnica Santa Catarina)

 

Carrer Muntaner 12 (dzielnica San Gervasi)

 

Carrer Valencia 227 (dzielnica La Dreta de L’Eixample)
Humus to humus, wiadomo 🙂

 

Carrer Seneca 4 (dzielnica Vila de Gràcia)
https://web.facebook.com/vackabcn/
Wegański fast food

 

Carrer d’Ermengarda 34 (dzielnica Sants)
Krótkie, zdrowe menu wegańskie z opcjami bezglutenowymi.

 

Podobno Barcelona jest jednym z najczęściej fotografowanych miast na świecie. Podczas naszego wyjazdu ja niestety zdjęć zrobiłam niewiele, dlatego nie mogę Wam pokazać potraw, które tam jedliśmy. Na szczęście sporo zdjęć znajdziecie na stronach poszczególnych restauracji. Linki do nich znajdziecie klikając w nazwy. Oczywiście na liście nie ma wszystkich miejsce, w których zjecie dania wege i bez glutenu. Cały czas powstają nowe i zamykają się stare, dlatego przed wyjazdem koniecznie zajrzyjcie na strony internetowe restauracji by się upewnić, że w dniach, w których planujecie odwiedzić Barcelonę będą otwarte.

widok Barcelona

Facebookpinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *